SucheSuche

Europapokal

Seit 1997 nahmen die Telekom Baskets Bonn in 17 von 20 Spielzeiten an europäischen Pokalwettbewerben teil.

Diese Seite soll einen statistischen Überblick über 17 Jahre Bonner Basketball in Europa geben.

1997/98 | 1998/99 | 1999/00 | 2000/01 | 2001/02 | 2002/03 | 2003/04 | 2004/05 | 2005/06 | 2008/09 | 2009/10 | 2010/11 | 2011/12 | 2012/13 | 2013/14 | 2014/15  | 2015/16

Alle Daten stammen von http://www.linguasport.com

Die Baskets als Botschafter Bonns in Europa

 

 

 

2015/2016 Eurocup

 GROUP A

Competition Day 1 (14-10-2015) / Competition Day 6 (18-11-2015)

CD Dominion Bilbao Basket (SPA) - JSF Nanterre (FRA)

73-76 (26-36)

52-83 (29-44) (*)

KK Union Olimpija [Ljubljana] (SVN) - Aquila Basket Trento (ITA)

98-97 (48-52)

90-77 (34-44)

Telekom Baskets Bonn (GER) - EWE Baskets [Oldenburg] (GER)

88-77 (43-38)

77-70 (39-34)

Competition Day 2 (21-10-2015) / Competition Day 7 (25-11-2015)

Telekom Baskets Bonn - CD Dominion Bilbao Basket

81-90 (33-49) (*)

95-80 (46-34)

JSF Nanterre - KK Union Olimpija

85-72 (49-42)

78-65 (35-37) (*)

Aquila Basket Trento - EWE Baskets

80-69 (52-32)

80-93 (35-42)

Competition Day 3 (28-10-2015) / Competition Day 8 (2-12-2015)

KK Union Olimpija - Telekom Baskets Bonn

77-82 (31-42)

88-93 (40-46)

EWE Baskets - CD Dominion Bilbao Basket

60-94 (29-45) (*)

73-68 (37-40)

Aquila Basket Trento - JSF Nanterre

70-55 (36-31)

79-85 (33-37) (a*)

Competition Day 4 (4-11-2015) / Competition Day 9 (9-12-2015)

CD Dominion Bilbao Basket - KK Union Olimpija

80-83 (41-45)

63-84 (37-48)

EWE Baskets - JSF Nanterre

84-81 (40-43)

83-92 (39-40) (*)

Telekom Baskets Bonn - Aquila Basket Trento

89-96 (42-50)

98-96 (42-42) (b)

Competition Day 5 (11-11-2015) / Competition Day 10 (16-12-2015)

KK Union Olimpija - EWE Baskets

81-82 (36-43)

75-77 (30-45)

JSF Nanterre - Telekom Baskets Bonn

101-78 (43-37) (*)

86-95 (38-48)

Aquila Basket Trento - CD Dominion Bilbao Basket

75-80 (36-46)

104-91 (58-36)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (74-74).

(b) Overtime at the end of regulation (87-87).

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. CD Dominion Bilbao Basket

10

8

2

856

729

18

2. Aquila Basket Trento

10

7

3

875

827

17

3. KK Union Olimpija

10

5

5

799

828

15

4. EWE Baskets

10

4

6

764

820

14

5. JSF Nanterre

10

4

6

772

801

14

6. Telekom Baskets Bonn

10

2

8

838

899

12

2014/2015 Eurocup

GROUP A

Competition Day 1 (15-10-2014) / Competition Day 6 (19-11-2014)

Telekom Baskets Bonn (GER) - SIG Basket [Strasbourg] (FRA)

83-86 (42-45)

76-48 (31-29)

Pallacanestro Reggiana [R.E.] (ITA) - Brose Baskets [Bamberg] (GER)

70-67 (35-31)

75-61 (36-38)

CAI Zaragoza (SPA) - Paris Levallois (FRA)

77-76 (38-33)

90-87 (44-43) (*)

Competition Day 2 (22-10-2014) / Competition Day 7 (26-11-2014)

Paris Levallois - Pallacanestro Reggiana

88-76 (42-38) (*)

78-72 (40-35) (*)

Brose Baskets - Telekom Baskets Bonn

104-79 (55-39)

52-71 (31-35)

SIG Basket - CAI Zaragoza

88-86 (26-37) (a)

71-73 (33-40) (b)

Competition Day 3 (29-10-2014) / Competition Day 8 (3-12-2014)

Pallacanestro Reggiana - SIG Basket

59-66 (32-25) (*)

74-66 (37-36)

Telekom Baskets Bonn - CAI Zaragoza

90-88 (49-43)

90-75 (48-32)

Brose Baskets - Paris Levallois

81-55 (45-27)

56-67 (31-32) (*)

Competition Day 4 (5-11-2014) / Competition Day 9 (10-12-2014)

Telekom Baskets Bonn - Paris Levallois

81-78 (29-43)

87-80 (35-29) (*c)

CAI Zaragoza - Pallacanestro Reggiana

93-79 (48-29) (*)

75-87 (40-45) (*)

SIG Basket - Brose Baskets

77-74 (37-38)

63-70 (32-25)

Competition Day 5 (12-11-2014) / Competition Day 10 (17-12-2014)

Pallacanestro Reggiana - Telekom Baskets Bonn

84-85 (50-36)

101-87 (56-49)

Brose Baskets - CAI Zaragoza

90-74 (45-32)

78-76 (37-31)

Paris Levallois - SIG Basket

76-61 (43-26) (*)

71-75 (33-30) (*)

* Games played a day before the reference date for each competition day.

(a) Overtime at the end of regulation (74-74).
(b) Overtime at the end of regulation (66-66).
(c) Overtime at the end of regulation (70-70).

 

FINAL STANDING

P

W

L

F

A

Pts.

1. SIG Basket

10

8

2

742

701

18

2. Brose Baskets

10

6

4

768

672

16

3. Paris Levallois

10

5

5

753

759

15

4. CAI Zaragoza

10

5

5

831

812

15

5. Telekom Baskets Bonn

10

4

6

774

851

14

6. Pallacanestro Reggiana

10

2

8

735

808

12

2013/2014 EuroCup

GROUP D
Competition Day 1 (16-10-2013) / Competition Day 6 (20-11-2013)
Telekom Baskets Bonn (GER) - Alba Berlin BT (GER) 65-86 (28-50) (*) 76-61 (37-33)
Acea Virtus Roma (ITA) - BCM Gravelines Dunkerque (FRA) 69-75 (33-42) 74-64 (35-31)
CAI Zaragoza (SPA) - Belfius Union Mons-Hainaut (BEL) 73-56 (45-20) (*) 65-104 (33-48) (*)
Competition Day 2 (23-10-2013) / Competition Day 7 (27-11-2013)
Belfius Union Mons-Hainaut - Acea Virtus Roma 76-88 (44-40) (*) 60-61 (38-32)
BCM Gravelines Dunkerque - Telekom Baskets Bonn 74-66 (45-29) 80-77 (37-35)
Alba Berlin BT - CAI Zaragoza 71-68 (36-37) 75-50 (39-22)
Competition Day 3 (30-10-2013) / Competition Day 8 (4-12-2013)
Acea Virtus Roma - Alba Berlin BT 85-71 (44-25) (*) 84-81 (37-38) (a)
Telekom Baskets Bonn - CAI Zaragoza 108-104 (44-54) 71-60 (27-32)
BCM Gravelines Dunkerque - Belfius Union Mons-Hainaut 75-52 (42-24) (*) 53-85 (28-47) (*)
Competition Day 4 (6-11-2013) / Competition Day 9 (11-12-2013)
Alba Berlin BT - BCM Gravelines Dunkerque 70-59 (42-38) (*) 72-83 (41-41) (*)
Telekom Baskets Bonn - Belfius Union Mons-Hainaut 74-63 (40-31) 91-90 (40-38) (*b)
CAI Zaragoza - Acea Virtus Roma 74-68 (34-31) 83-81 (37-43) (*)
Competition Day 5 (13-11-2013) / Competition Day 10 (18-12-2013)
Belfius Union Mons-Hainaut - Alba Berlin BT 57-77 (27-32) (*) 81-46 (39-24)
Acea Virtus Roma - Telekom Baskets Bonn 75-85 (33-48) (*) 96-88 (48-37) (c)
BCM Gravelines Dunkerque - CAI Zaragoza 85-67 (41-44) (*) 86-73 (47-38)
* Games played a day before the reference date for each competition day.
(a) Game played on 5-12-2013.
(b) Overtime at the end of regulation (78-78).
(c) Overtime at the end of regulation (83-83).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Alba Berlin BT 10 8 2 749 669 18
2. BCM Gravelines Dunkerque 10 6 4 749 690 16
3. CAI Zaragoza 10 6 4 803 719 16
4. Telekom Baskets Bonn 10 5 5 785 805 15
5. Acea Virtus Roma 10 3 7 761 777 13
6. Belfius Union Mons-Hainaut 10 2 8 620 807 12

2012/2013 EuroChallenge

GROUP H
Competition Day 1 (6-11-2012) / Competition Day 4 (27-11-2012)
Antwerp Giants - Telekom Baskets Bonn 72-81 (32-35) 78-82 (40-39) (*a)
Hapoel Holon BC - SK Armia 84-69 (49-37) (*) 72-79 (46-38)
Competition Day 2 (13-11-2012) / Competition Day 5 (4-12-2012)
SK Armia - Antwerp Giants 71-80 (38-34) 87-54 (47-22)
Telekom Baskets Bonn - Hapoel Holon BC 85-78 (48-33) (*) 75-70 (38-34) (*)
Competition Day 3 (20-11-2012) / Competition Day 6 (11-12-2012)
Telekom Baskets Bonn - SK Armia 75-71 (32-39) 77-102 (38-53)
Hapoel Holon BC - Antwerp Giants 88-64 (33-32) (*) 93-74 (45-40)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (69-69).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Telekom Baskets Bonn 6 4 2 491 455 10
2. Hapoel Holon BC 6 4 2 478 453 10
3. Antwerp Giants 6 4 2 478 446 10
4. SK Armia            

 

 

Last 16
GROUP L
Competition Day 1 (15-01-2013) / Competition Day 4 (12-02-2013)
BBC Okapi Aalstar - Telekom Baskets Bonn 60-65 (32-33) 85-72 (39-40) (b)
EWE Baskets - BK Tsmoki Minsk 74-64 (35-29) 66-72 (29-29) (*)
Competition Day 2 (22-01-2013) / Competition Day 5 (19-02-2013)
BK Tsmoki Minsk - BBC Okapi Aalstar 87-91 (38-35) (*a) 100-76 (49-33)
Telekom Baskets Bonn - EWE Baskets 65-82 (33-31) (*) 88-92 (41-41)
Competition Day 3 (29-01-2013) / Competition Day 6 (26-02-2013)
BBC Okapi Aalstar - EWE Baskets 80-103 (43-47) 82-74 (32-31)
BK Tsmoki Minsk - Telekom Baskets Bonn 74-70 (35-31) 86-72 (43-35)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Two overtimes at the end of regulation (73-73 and 81-81).
(b) Game played on 6-02-2013.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. EWE Baskets 6 5 1 501 441 11
2. Telekom Baskets Bonn 6 4 2 463 448 10
3. BBC Okapi Aalstar 6 2 4 477 498 8
4. BK Tsmoki Minsk 6 1 5 439 493 7

 

 

1/4 FINAL
(best of 3 games: 12-03-2013 / 14-03-2013 / 19-03-2013; same color means same home court)
I1-J2 (1): Pınar Karşıyaka SK - Paris Levallois 74-76 (35-36) 66-72 (26-39) 85-69 (44-26)
J1-I2 (2): BCM Gravelines Dunkerque - Kataja BC 86-57 (46-23) 98-102 (50-46) (a)  
K1-L2 (3): BK Krasnye Kryl’ja - Telekom Baskets Bonn 80-60 (53-34) 85-95 (51-48) (b)  
L1-K2 (4): EWE Baskets - BK Khimik 82-74 (40-34) 66-61 (33-27) 100-78 (56-45)
(a) Two overtimes at the end of regulation (83-83 and 91-91).
(b) Overtime at the end of regulation (85-85).

2011/2012 EuroChallenge

GROUP G
Competition Day 1 (8-11-2011) / Competition Day 4 (29-11-2011)
BK Minsk 2006 - Telekom Baskets Bonn 79-71 (37-39) 93-81 (49-37) (*)
Türk Telekom SK - Pınar Karşıyaka SK 74-82 (43-38) 81-83 (44-38)
Competition Day 2 (15-11-2011) / Competition Day 5 (6-12-2011)
Pınar Karşıyaka SK - BK Minsk 2006 103-105 (35-56) 70-79 (36-38)
Telekom Baskets Bonn - Türk Telekom SK 87-80 (41-38) (*) 81-94 (41-45)
Competition Day 3 (22-11-2011) / Competition Day 6 (13-12-2011)
BK Minsk 2006 - Türk Telekom SK 74-93 (38-46) 76-78 (35-41)
Pınar Karşıyaka SK - Telekom Baskets Bonn 66-65 (36-37) 80-65 (36-27)
* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Telekom Baskets Bonn 6 4 2 490 452 10
2. Pınar Karşıyaka SK 6 3 3 476 477 9
3. BK Minsk 2006 6 3 3 487 515 9
4. Türk Telekom SK 6 2 4 487 496 8

 

 

GROUP J
Competition Day 1 (10-01-2012) / Competition Day 4 (31-01-2012)
Elan Sportif Chalonnais - Szolnoki Olaj KK 85-64 (37-41) 90-81 (43-40)
BBC Okapi Aalstar - Telekom Baskets Bonn 98-86 (49-33) 71-63 (41-28) (*)
Competition Day 2 (17-01-2012) / Competition Day 5 (21-02-2012)
Telekom Baskets Bonn - Elan Sportif Chalonnais 91-89 (51-50) (*) 88-66 (47-25)
Szolnoki Olaj KK - BBC Okapi Aalstar 112-76 (56-44) 86-84 (46-41) (a)
Competition Day 3 (24-01-2012) / Competition Day 6 (28-02-2012)
Elan Sportif Chalonnais - BBC Okapi Aalstar 87-72 (28-48) 84-64 (43-38)
Telekom Baskets Bonn - Szolnoki Olaj KK 89-75 (48-30) (*) 96-94 (44-50)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Game played on 7-02-2012.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Elan Sportif Chalonnais 6 3 3 494 467 9
2. Szolnoki Olaj KK 6 3 3 521 511 9
3. Telekom Baskets Bonn 6 3 3 497 509 9
4. BBC Okapi Aalstar 6 3 3 479 504 9

2010/2011 EuroChallenge

GROUP E
Competition Day 1 (16-11-2010) / Competition Day 4 (7-12-2010)
BK Prostějov - KK Krka 89-77 (41-36) 78-62 (32-26)
KK Zagreb - Telekom Baskets Bonn 96-100 (49-52) (a) 79-62 (32-26) (*)
Competition Day 2 (23-11-2010) / Competition Day 5 (14-12-2010)
Telekom Baskets Bonn - BK Prostějov 75-81 (42-39) (*) 86-63 (37-33)
KK Krka - KK Zagreb 78-60 (36-31) 75-78 (34-34) (*)
Competition Day 3 (30-11-2010) / Competition Day 6 (21-12-2010)
Telekom Baskets Bonn - KK Krka 71-74 (34-42) (*) 70-65 (39-32)
KK Zagreb - BK Prostějov 70-74 (42-32) (*) 86-77 (45-36)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (83-83).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. KK Krka 6 5 1 455 422 11
2. BK Prostějov 6 5 1 478 440 11
3. Telekom Baskets Bonn 6 2 4 453 469 8
4. KK Zagreb 6 0 6 440 495 6

2009/2010 EuroCup

GROUP D
Competition Day 1 (24-11-2009) / Competition Day 5 (5-01-2010)
BK UNIKS - Beşiktaş JK 101-76 (49-33) 70-98 (30-52)
Telekom Baskets Bonn - DKV Joventut de Badalona 71-76 (35-45) 66-64 (32-26)
Competition Day 2 (1-12-2009) / Competition Day 6 (12-01-2010)
Beşiktaş JK - Telekom Baskets Bonn 102-98 (39-46) (a) 87-86 (36-51)
DKV Joventut de Badalona - BK UNIKS 71-82 (32-43) 75-78 (38-37)
Competition Day 3 (8-12-2009) / Competition Day 4 (15-12-2009)
BK UNIKS - Telekom Baskets Bonn 76-64 (39-27) 62-66 (38-38)
Beşiktaş JK - DKV Joventut de Badalona 73-86 (32-50) 108-92 (57-41)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (88-88).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. BK UNIKS 6 5 1 498 421 11
2. DKV Joventut de Badalona 6 5 1 485 457 11
3. Beşiktaş JK 6 1 5 499 578 7
4. Telekom Baskets Bonn 6 1 5 446 472 7

2008/2009 EuroChallenge

GROUP B
Competition Day 1 (25-11-2008) / Competition Day 4 (16-12-2008)
Telekom Baskets Bonn - GSS Keravnós 78-55 (43-22) (*) 73-64 (38-25)
Hyères Toulon Var Basket - BK Ural Great 94-83 (43-40) 84-76 (44-39)
Competition Day 2 (2-12-2008) / Competition Day 5 (6-01-2009)
BK Ural Great - Telekom Baskets Bonn 82-54 (35-30) 64-70 (37-32) (*)
GSS Keravnós - Hyères Toulon Var Basket 85-88 (50-43) 87-76 (49-39)
Competition Day 3 (9-12-2008) / Competition Day 6 (13-01-2009)
Telekom Baskets Bonn - Hyères Toulon Var Basket 71-61 (35-28) (*) 72-86 (33-46)
BK Ural Great - GSS Keravnós 85-64 (42-37) 81-94 (47-49)
* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. BK Ural Great 6 5 1 498 433 11
2. Telekom Baskets Bonn 6 3 3 417 413 9
3. Hyères Toulon Var Basket 6 3 3 478 485 9
4. GSS Keravnós 6 1 5 434 496 7

 

 

TOP 16
GROUP I
Competition Day 1 (27-01-2009) / Competition Day 4 (24-02-2009)
Belgacom Liège Basket - Eiffel Towers BV 81-68 (43-29) 67-58 (32-36)
Telekom Baskets Bonn - Cholet Basket 68-71 (34-26) (*) 71-54 (38-24)
Competition Day 2 (3-02-2009) / Competition Day 5 (3-03-2009)
Belgacom Liège Basket - Cholet Basket 70-80 (29-37) 71-78 (40-38)
Eiffel Towers BV - Telekom Baskets Bonn 83-63 (40-27) 84-77 (46-39) (*)
Competition Day 3 (10-02-2009) / Competition Day 6 (10-03-2009)
Telekom Baskets Bonn - Belgacom Liège Basket 79-64 (30-30) (*) 59-67 (32-26)
Cholet Basket - Eiffel Towers BV 85-68 (38-40) 70-72 (34-33)
* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Cholet Basket 6 5 1 450 408 11
2. Telekom Baskets Bonn 6 3 3 415 425 9
3. Belgacom Liège Basket 6 2 4 410 432 8
4. Eiffel Towers BV 6 2 4 433 443 8

 

 

1/4 FINAL
(best of 3 games: 17-03-2009 / 19-03-2009 / 25-03-2009; same color means same home court)
I1-J2 (1): Cholet Basket - BK Kyïv 68-52 (29-27) 77-72 (33-44) 80-74 (38-39)
I2-J1 (2): Telekom Baskets Bonn - Virtus P. Bologna 76-86 (33-47) 106-91 (56-44)  
K1-L2 (3): Proteas EKA AEL - EclipseJet MyGuide A. 82-72 (39-37) 72-83 (49-36)  
L1-K2 (4): BK Triumph - BK Ural Great 100-102 (40-41) (a) 65-91 (31-55) 78-63 (42-41)
(a) Overtime at the end of regulation (90-90).

2005/2006 FIBA EuroCup

GROUP G
Competition Day 1 (25-10-2005) / Competition Day 4 (15-11-2005)
BK Lokomotiv Rostov (RUS) - Telekom Baskets Bonn (GER) 82-74 (46-30) 78-87 (32-51) (*)
BK Kyïv (UKR) - BK Barons [Rīga] (LAT) 99-72 (56-35) 84-90 (44-49)
Competition Day 2 (1-11-2005) / Competition Day 5 (22-11-2005)
BK Barons - BK Lokomotiv Rostov 86-87 (44-39) 76-68 (43-34)
Telekom Baskets Bonn - BK Kyïv 58-72 (37-32) 78-57 (34-29)
Competition Day 3 (8-11-2005) / Competition Day 6 (29-11-2005)
BK Barons - Telekom Baskets Bonn 87-70 (40-35) 67-58 (22-25)
BK Lokomotiv Rostov - BK Kyïv 68-59 (34-33) 78-70 (38-39)
* Games played a day after the reference date for each competition day.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. BK Lokomotiv Rostov 6 5 1 470 443 11
2. BK Kyïv 6 5 1 476 409 11
3. BK Barons 6 1 5 455 489 7
4. Telekom Baskets Bonn 6 1 5 404 464 7

2004/2005 ULEB Cup

GROUP G
Competition Day 1 (9-11-2004) / Competition Day 6 (14-12-2004)
KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT) - WKS D. Śląsk Wrocław (POL) 72-68 (38-31) 67-95 (27-51) (*)
SL Benfica [Lisboa] (POR) - Telekom Baskets Bonn (GER) 71-74 (32-29) 80-68 (34-32)
KK Crvena Zvezda [Beograd] (SMN) - SS Pompea Basket Napoli (ITA) 75-69 (37-37) 83-81 (43-47)
Competition Day 2 (16-11-2004) / Competition Day 7 (21-12-2004)
SS Pompea Basket Napoli - KK Lietuvos Rytas 73-96 (35-52) 95-86 (39-42) (e)
Telekom Baskets Bonn - KK Crvena Zvezda 92-89 (35-38) (a) 84-67 (41-39)
WKS Deichmann Śląsk Wrocław - SL Benfica 85-83 (36-38) (b) 60-70 (27-29)
Competition Day 3 (23-11-2004) / Competition Day 8 (4-01-2005)
KK Lietuvos Rytas - SL Benfica 74-49 (41-27) 57-59 (18-33)
KK Crvena Zvezda - WKS Deichmann Śląsk Wrocław 81-88 (42-37) (c) 74-73 (30-37) (*)
SS Pompea Basket Napoli - Telekom Baskets Bonn 86-84 (49-44) 80-76 (40-41)
Competition Day 4 (30-11-2004) / Competition Day 9 (11-01-2005)
KK Lietuvos Rytas - Telekom Baskets Bonn 88-60 (52-33) 58-87 (26-41)
WKS Deichmann Śląsk Wrocław - SS Pompea Basket Napoli 90-87 (29-49) (d) 92-78 (52-40)
SL Benfica - KK Crvena Zvezda 66-106 (26-46) 83-69 (34-30)
Competition Day 5 (7-12-2004) / Competition Day 10 (18-01-2005)
KK Crvena Zvezda - KK Lietuvos Rytas 89-85 (46-28) 77-60 (32-32)
SS Pompea Basket Napoli - SL Benfica 87-82 (53-42) 67-104 (29-49)
Telekom Baskets Bonn - WKS Deichmann Śląsk Wrocław 97-65 (40-43) 59-57 (26-36)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (79-79).
(b) Two overtimes at the end of regulation (70-70 and 75-75).
(c) Overtime at the end of regulation (72-72).
(d) Overtime at the end of regulation (78-78).
(e) Overtime at the end of regulation (84-84).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. KK Lietuvos Rytas 10 9 1 828 667 19
2. WKS Deichmann Śląsk Wrocław 10 6 4 744 797 16
3. KK Crvena Zvezda 10 5 5 821 770 15
4. SS Pompea Basket Napoli 10 5 5 843 828 15
5. Telekom Baskets Bonn 10 5 5 749 773 15
6. SL Benfica 10 0 10 672 822 10

2003/2004 ULEB Cup

GROUP D
Competition Day 1 (11-11-2003) / Competition Day 6 (16-12-2003)
RBC Verviers-P. (BEL) - KK Reflex FMP Železnik [Beograd] (SMN) 64-84 (31-37) 87-84 (35-41) (a)
Telekom Baskets Bonn (GER) - Hapoel Migdal Jerusalem BC (ISR) 83-80 (46-40) 86-79 (39-37) (*)
DKV Joventut de Badalona (SPA) - WWF Virtus Bologna (ITA) 70-78 (34-41) 91-103 (40-41) (b)
Competition Day 2 (18-11-2003) / Competition Day 7 (6-01-2004)
WWF Virtus Bologna - RBC Verviers-Pepinster 66-72 (32-37) 86-71 (40-40)
Hapoel Migdal Jerusalem BC - DKV Joventut de Badalona 91-70 (38-45) (*) 84-77 (44-41)
KK Reflex FMP Železnik - Telekom Baskets Bonn 84-69 (51-31) 60-76 (28-44)
Competition Day 3 (25-11-2003) / Competition Day 8 (13-01-2004)
RBC Verviers-Pepinster - Telekom Baskets Bonn 70-61 (37-34) 92-79 (45-37)
DKV Joventut de Badalona - KK Reflex FMP Železnik 90-68 (48-37) 77-73 (33-38)
WWF Virtus Bologna - Hapoel Migdal Jerusalem BC 71-79 (39-35) (*) 101-84 (61-41) (*)
Competition Day 4 (2-12-2003) / Competition Day 9 (20-01-2004)
RBC Verviers-Pepinster - Hapoel Migdal Jerusalem BC 79-83 (38-49) 84-82 (40-40)
KK Reflex FMP Železnik - WWF Virtus Bologna 84-53 (44-28) 69-78 (33-33)
Telekom Baskets Bonn - DKV Joventut de Badalona 85-72 (35-39) 88-75 (55-40)
Competition Day 5 (9-12-2003) / Competition Day 10 (27-01-2004)
DKV Joventut de Badalona - RBC Verviers-Pepinster 74-68 (46-33) 71-77 (30-34)
WWF Virtus Bologna - Telekom Baskets Bonn 98-73 (51-32) 70-82 (34-31)
Hapoel Migdal Jerusalem BC - KK Reflex FMP Železnik 77-91 (38-38) (*) 77-75 (42-39)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (75-75).
(b) Overtime at the end of regulation (85-85).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. KK Reflex FMP Železnik 10 9 1 806 714 19
2. Hapoel Migdal Jerusalem BC 10 6 4 833 800 16
3. DKV Joventut de Badalona 10 6 4 801 781 16
4. RBC Verviers-Pepinster 10 3 7 755 779 13
5. WWF Virtus Bologna 10 3 7 763 816 13
6. Telekom Baskets Bonn 10 3 7 747 815 13

2002/2003 ULEB Cup

GROUP A
Competition Day 1 (15-10-2002) / Competition Day 6 (3-12-2002)
DKV Joventut de Badalona (SPA) - BK Ural Great [Perm’] (RUS) 94-82 (49-42) 101-73 (52-34) (*)
CB Jabones Pardo Fuenlabrada (SPA) - Snaidero Amatori Udine (ITA) 90-83 (36-46) (a) 93-64 (50-30)
BCM Gravelines Dunkerque (FRA) - Telekom Baskets Bonn (GER) 88-63 (48-39) 84-80 (36-39)
Competition Day 2 (22-10-2002) / Competition Day 7 (10-12-2002)
Telekom Baskets Bonn - DKV Joventut de Badalona 81-78 (43-41) 88-72 (39-37)
Snaidero Amatori Udine - BCM Gravelines Dunkerque 84-67 (39-36) 91-83 (48-35)
BK Ural Great - CB Jabones Pardo Fuenlabrada 117-89 (63-45) 81-90 (29-52)
Competition Day 3 (29-10-2002) / Competition Day 8 (17-12-2002)
DKV Joventut de Badalona - CB Jabones Pardo Fuenlabrada 87-82 (47-39) 78-73 (38-41)
BCM Gravelines Dunkerque - BK Ural Great 86-68 (51-36) 87-94 (44-46)
Telekom Baskets Bonn - Snaidero Amatori Udine 76-84 (37-37) 92-78 (44-41)
Competition Day 4 (5-11-2002) / Competition Day 9 (7-01-2003)
DKV Joventut de Badalona - Snaidero Amatori Udine 77-69 (38-21) 84-90 (38-42) (b)
BK Ural Great - Telekom Baskets Bonn 96-84 (49-41) 72-64 (38-36)
CB Jabones Pardo Fuenlabrada - BCM Gravelines Dunkerque 78-87 (40-45) 83-72 (43-36)
Competition Day 5 (12-11-2002) / Competition Day 10 (14-01-2003)
BCM Gravelines Dunkerque - DKV Joventut de Badalona 88-82 (42-42) 95-87 (52-43)
Telekom Baskets Bonn - CB Jabones Pardo Fuenlabrada 99-81 (50-43) 94-77 (48-33)
Snaidero Amatori Udine - BK Ural Great 90-86 (37-42) 86-61 (51-31)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (81-81).
(b) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. BCM Gravelines Dunkerque 10 7 3 851 796 17
2. DKV Joventut de Badalona 10 6 4 837 824 16
3. BK Ural Great 10 5 5 877 824 15
4. Snaidero Amatori Udine 10 5 5 823 805 15
5. Telekom Baskets Bonn 10 4 6 786 845 14
6. CB Jabones Pardo Fuenlabrada 10 3 7 809 889 13

2001/2002 Saporta Cup

GROUP C
Competition Day 1 (30-10-2001) / Competition Day 6 (18-12-2001)
UBM Arkadia Traiskirchen Lions (AUT) - Ricoh Astronauts [Ams.] (NED) 66-82 (35-47) 72-65 (36-36)
WTK Anwil [Włocławek] (POL) - KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT) 72-89 (37-47) 91-66 (49-27)
Telekom Baskets Bonn (GER) - BK UNIKS [Kazan’] (RUS) 95-76 (44-35) 86-71 (41-32)
Competition Day 2 (6-11-2001) / Competition Day 7 (8-01-2002)
KK Lietuvos Rytas - Telekom Baskets Bonn 95-82 (55-39) 81-96 (38-53)
UBM Arkadia Traiskirchen Lions - BK UNIKS 66-93 (29-35) (*) 112-49 (48-26) (*)
Ricoh Astronauts - WTK Anwil 59-61 (23-24) 79-67 (44-31)
Competition Day 3 (13-11-2001) / Competition Day 8 (15-01-2002)
KK Lietuvos Rytas - Ricoh Astronauts 97-75 (46-30) 70-82 (32-42)
BK UNIKS - WTK Anwil 88-90 (42-40) (a*) 79-85 (36-47)
Telekom Baskets Bonn - UBM Arkadia Traiskirchen Lions 92-78 (49-42) 81-102 (44-56) (*)
Competition Day 4 (4-12-2001) / Competition Day 9 (29-01-2002)
WTK Anwil - UBM Arkadia Traiskirchen Lions 84-67 (43-36) 74-105 (33-56) (*)
Ricoh Astronauts - Telekom Baskets Bonn 57-72 (20-44) 86-80 (43-38)
BK UNIKS - KK Lietuvos Rytas 84-64 (50-36) (*) 81-76 (39-43)
Competition Day 5 (11-12-2001) / Competition Day 10 (5-02-2002)
UBM Arkadia Traiskirchen Lions - KK Lietuvos Rytas 75-111 (37-55) (*) 106-65 (51-30)
Ricoh Astronauts - BK UNIKS 70-78 (35-49) 98-78 (44-34)
Telekom Baskets Bonn - WTK Anwil 89-73 (47-39) 82-84 (34-38)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (76-76).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. KK Lietuvos Rytas 10 9 1 912 746 19
2. Telekom Baskets Bonn 10 7 3 854 804 17
3. BK UNIKS 10 7 3 876 743 17
4. WTK Anwil 10 5 5 791 793 15
5. Ricoh Astronauts 10 2 8 710 784 12
6. UBM Arkadia Traiskirchen Lions 10 0 10 686 959 10

 

 

1/8 FINAL

(26-02-2002 / 5-03-2002)
4B-1A (1): CB Estudiantes - Pamesa Valencia BC 77-80 (46-42) 89-68 (45-31)
3B-2A (2): Hapoel Jerusalem BC - Snaidero Amatori Udine 71-74 (40-38) 78-87 (34-43) (b)
3A-2B (3): Türk Telekom SK - Paniónios BC 80-74 (39-33) 71-63 (38-35)
4A-1B (4): SIG Basket - Montepaschi Mens Sana Basket 78-78 (39-42) 74-66 (35-36)
4D-1C (5): KK Croatia Osiguranje Split - KK Lietuvos Rytas 67-100 (31-51) 84-70 (39-37)
3D-2C (6): KK FMP Železnik - Telekom Baskets Bonn 88-91 (48-41) 83-84 (45-48)
3C-2D (7): BK UNIKS - Iraklís BC 91-79 (51-40) 84-76 (38-32) (c)
4C-1D (8): WTK Anwil - BK Slovakofarma Pezinok 95-78 (52-40) (a) 74-68 (39-31)
(a) Game played on 27-02-2002.
(b) Game played on 6-03-2002.
(c) The score in the second leg at the end of regulation was 76-64, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.
1/4 FINAL
(19-03-2002 / 26-03-2002)
6-1 (A): Telekom Baskets Bonn - Pamesa Valencia BC 88-92 (57-44) (a) 84-68 (43-36)
7-4 (B): BK UNIKS - Montepaschi Mens Sana Basket 73-70 (35-39) 68-58 (35-28)
2-5 (C): Hapoel Jerusalem BC - KK Lietuvos Rytas 88-90 (49-45) 65-75 (26-35)
3-8 (D): Paniónios BC - WTK Anwil 83-74 (41-36) (a) 75-59 (28-28) (b)
(a) Games played on 20-03-2002.
(b) Game played on 27-03-2002.

2000/2001 Saporta Cup

GROUP C
Competition Day 1 (17-10-2000) / Competition Day 6 (5-12-2000)
Paris Basket Racing (FRA) - KK Sakalai [Vilnius] (LIT) 79-67 (46-34) 102-93 (45-40)
GSS Keravnós Kéo [Levkosía] (CYP) - KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG) 93-79 (45-43) 95-84 (50-40)
Telekom Baskets Bonn (GER) - CB Caja San Fernando [Sevilla] (SPA) 97-82 (58-45) 76-83 (39-43) (*)
Competition Day 2 (24-10-2000) / Competition Day 7 (12-12-2000)
GSS Keravnós Kéo - KK Sakalai 78-92 (49-47) 81-76 (37-41)
KK Crvena Zvezda - Telekom Baskets Bonn 94-89 (54-30) 83-75 (46-38)
CB Caja San Fernando - Paris Basket Racing 96-84 (40-34) 78-85 (31-47)
Competition Day 3 (31-10-2000) / Competition Day 8 (19-12-2000)
Paris Basket Racing - GSS Keravnós Kéo 69-82 (39-43) 92-83 (46-28)
CB Caja San Fernando - KK Crvena Zvezda 79-81 (31-42) (*) 80-76 (39-30)
KK Sakalai - Telekom Baskets Bonn 89-102 (45-48) 88-76 (43-42)
Competition Day 4 (7-11-2000) / Competition Day 9 (9-01-2001)
KK Crvena Zvezda - Paris Basket Racing 66-68 (33-37) 65-61 (40-32)
Telekom Baskets Bonn - GSS Keravnós Kéo 84-52 (34-29) 87-95 (43-42)
KK Sakalai - CB Caja San Fernando 79-80 (41-38) 102-63 (51-30)
Competition Day 5 (14-11-2000) / Competition Day 10 (16-01-2001)
KK Crvena Zvezda - KK Sakalai 69-68 (37-33) 85-84 (51-45)
Paris Basket Racing - Telekom Baskets Bonn 87-72 (42-32) 87-83 (39-38)
GSS Keravnós Kéo - CB Caja San Fernando 92-90 (36-33) (a) 70-78 (44-38)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Overtime at the end of regulation (75-75).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Telekom Baskets Bonn 10 8 2 880 801 18
2. GSS Keravnós Kéo 10 5 5 814 838 15
3. KK Crvena Zvezda 10 5 5 784 790 15
4. CB Caja San Fernando 10 4 6 836 815 14
5. Paris Basket Racing 10 4 6 789 810 14
6. KK Sakalai 10 4 6 802 851 14

 

 

1/8 FINAL
(30-01-2001 / 6-02-2001)
4B-1A (1): Beşiktaş JK - Pamesa Valencia BC 66-81 (30-41) 107-90 (54-45)
3B-2A (2): Áris BC - Maroússi BC 76-88 (42-51) 20-0 (b)
3A-2B (3): Elan Sportif Chalonnais - FC Porto 80-64 (42-29) 56-61 (32-40)
4A-1B (4): Hapoel Galil Elyon BC - BK UNIKS 83-88 (48-44) (a) 78-70 (32-37) (c)
4D-1C (5): BK Slovakofarma Pezinok - Telekom Baskets Bonn 93-110 (36-61) 97-86 (37-44)
3D-2C (6): KK Borac Nektar - GSS Keravnós Kéo 89-74 (47-39) 91-73 (46-38)
3C-2D (7): KK Crvena Zvezda - Telindus Racing Basket Antwerpen 89-93 (52-45) 20-0 (d)
4C-1D (8): CB Caja San Fernando - WTK Anwil 69-67 (37-33) 70-65 (37-28)
(a) Game played on 31-01-2001.
(b) Áris didn’t play the second leg because its players were on strike for not getting their salaries, and Maroússi received a forfeit (20-0) in this game.
(c) Game played on 7-02-2001.
(d) The original second leg was suspended after several players of Telindus Antwerpen and Crvena Zvezda were disqualified. Later, FIBA decided that this game should be replayed a week later (on 13-02-2001) behind closed doors to avoid further incidents, but the Yugoslavian team didn’t show up for the match and Telindus Antwerpen received a forfeit (20-0).
1/4 FINAL
(27-02-2001 / 6-03-2001)
6-1 (A): GSS Keravnós Kéo - Pamesa Valencia BC 69-74 (37-39) 101-53 (43-28)
7-4 (B): Telindus Racing Basket Antwerpen - BK UNIKS 62-61 (24-29) 87-63 (42-27)
2-5 (C): Maroússi BC - Telekom Baskets Bonn 102-82 (44-43) 91-101 (42-53)
3-8 (D): Elan Sportif Chalonnais - WTK Anwil 65-54 (38-23) 72-63 (28-29)

1999/2000 Saporta Cup

GROUP E
Competition Day 1 (21-09-1999) / Competition Day 6 (2-11-1999)
UKJ SÜBA Basketball [St. Pölten] (AUT) - KK Partizan [Beograd] (YUG) 67-70 (30-31) 91-66 (40-29)
Telekom Baskets Bonn (GER) - FC Porto (POR) 67-69 (43-30) 81-89 (38-52)
BK Slovakofarma Pezinok (SVK) - Hercules BC [Thessaloníkê] (GRE) 52-64 (37-32) 105-97 (48-46)
Competition Day 2 (28-09-1999) / Competition Day 7 (9-11-1999)
FC Porto - UKJ SÜBA Basketball 78-58 (35-31) (a) 56-68 (30-32)
BK Slovakofarma Pezinok - KK Partizan 65-70 (31-32) 89-93 (43-41) (b)
Hercules BC - Telekom Baskets Bonn 70-63 (32-26) 59-64 (36-31)
Competition Day 3 (5-10-1999) / Competition Day 8 (16-11-1999)
UKJ SÜBA Basketball - BK Slovakofarma Pezinok 72-81 (38-36) 88-66 (45-34) (*)
FC Porto - Hercules BC 74-60 (39-35) 65-58 (37-31)
KK Partizan - Telekom Baskets Bonn 76-70 (42-38) 77-68 (34-34) (*)
Competition Day 4 (12-10-1999) / Competition Day 9 (7-12-1999)
Hercules BC - UKJ SÜBA Basketball 86-53 (50-30) 75-90 (44-43)
Telekom Baskets Bonn - BK Slovakofarma Pezinok 84-95 (40-45) 69-76 (37-46)
KK Partizan - FC Porto 79-73 (41-44) 69-66 (36-34) (*)
Competition Day 5 (19-10-1999) / Competition Day 10 (14-12-1999)
UKJ SÜBA Basketball - Telekom Baskets Bonn 68-77 (38-39) 69-58 (31-36)
Hercules BC - KK Partizan 79-71 (41-28) 54-60 (25-29)
BK Slovakofarma Pezinok - FC Porto 83-76 (51-43) 80-63 (42-21)
* Games played a day after the reference date for each competition day.
(a) Game played on 27-09-1999.
(b) Overtime at the end of regulation (79-79).

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Hercules BC 10 9 1 743 656 19
2. FC Porto 10 6 4 726 686 16
3. BK Slovakofarma Pezinok 10 5 5 786 782 15
4. Telekom Baskets Bonn 10 5 5 731 718 15
5. KK Partizan 10 5 5 734 719 15
6. UKJ SÜBA Basketball 10 0 10 639 798 10

 

 

1/16 FINAL
(11-01-2000 / 18-01-2000)
4B-1A (1): KK Kovinotehna Savinjska Polzela - AEK BC 51-86 (21-45) 68-44 (40-21)
3B-2A (2): AE Achilléas Kaïmaklíou - Hapoel Jerusalem BC 67-93 (33-39) 95-66 (53-32) (a)
3A-2B (3): BK Cherno More - KK Zadar 63-73 (38-40) 99-70 (39-33)
4A-1B (4): Spirou BC - Pamesa Valencia BC 74-81 (38-45) 82-75 (43-38)
4D-1C (5): KK Bosna - KK Lietuvos Rytas 65-71 (28-32) 103-73 (52-31)
3D-2C (6): Tau Cerámica Baskonia - Maccabi Ra‘anana BC 68-62 (45-35) 67-71 (30-32)
3C-2D (7): Elan Sportif Chalonnais - MKS Hoop Pekaes 76-57 (43-30) 88-77 (45-29)
4C-1D (8): Ricoh Astronauts - PSG Racing Basket 60-61 (40-30) 75-70 (31-36) (b)
4F-1E (9): Norrköping Dolphins - Hercules BC 64-87 (35-47) 119-80 (61-49)
3F-2E (10): BK Ventspils - FC Porto 47-77 (28-42) 80-75 (37-33)
3E-2F (11): BK Slovakofarma Pezinok - WKS Śląsk Wrocław 79-86 (36-41) 84-81 (41-45)
4E-1F (12): Telekom Baskets Bonn - Kinder Virtus Bologna 56-67 (25-35) 87-69 (40-31)
4H-1G (13): KK Radnički - Darüşşafaka SK 77-66 (41-34) 75-60 (42-33) (a)
3H-2G (14): KK Sakalai - KK Split 86-97 (38-50) 89-80 (37-37) (a)
3G-2H (15): Plannja Basket - Frankfurt Skyliners 63-74 (22-36) 71-58 (32-27)
4G-1H (16): Adecco Olimpia Milano - KK Krka 62-55 (28-34) 57-56 (36-36)
(a) Games played on 19-01-2000.
(b) The score in the second leg at the end of regulation was 62-63, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

1998/1999 Korac Cup

GROUP K
Competition Day 1 (7-10-1998) / Competition Day 4 (4-11-1998)
AS Papágou - KK Zrinjevac 78-73 (35-31) 71-79 (31-42)
KK Sloboda Dita - Telekom Baskets Bonn 59-57 (31-29) 83-67 (42-37)
Competition Day 2 (14-10-1998) / Competition Day 5 (11-11-1998)
KK Zrinjevac - Telekom Baskets Bonn 74-83 (26-42) 78-72 (39-27)
AS Papágou - KK Sloboda Dita 81-54 (41-25) 67-51 (46-26)
Competition Day 3 (21-10-1998) / Competition Day 6 (18-11-1998)
KK Sloboda Dita - KK Zrinjevac 64-61 (34-29) 62-57 (32-35)
Telekom Baskets Bonn - AS Papágou 87-76 (37-39) 91-81 (47-47)
* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. Telekom Baskets Bonn 6 4 2 469 439 10
2. AS Papágou 6 4 2 456 433 10
3. KK Sloboda Dita 6 3 3 368 395 9
4. KK Zrinjevac 6 1 5 413 439 7

 

 

1/16 FINAL
(9-12-1998 / 16-12-1998)
2A-1B (1): KK Radnički - Norrköping Dolphins 107-93 (52-46) 79-70 (40-35)
2B-1A (2): KK Alita-Savy - Galatasaray SK 75-70 (38-37) 74-67 (36-29)
2C-1D (3): Zucchetti Pallacanestro Reggiana - Paniónios BC 79-69 (39-41) 81-58 (40-28)
2D-1C (4): GSS Keravnós Kéo - BC Sunair Oostende 70-73 (27-44) 80-54 (48-31)
2E-1F (5): HKS Ericsson Bobry - JDA Dijon 78-79 (38-35) 71-67 (36-34)
2F-1E (6): CB Fórum Valladolid - Beşiktaş JK 76-79 (35-36) 80-81 (42-40)
2G-1H (7): AS Apóllon - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC 75-75 (45-48) 78-80 (39-54)
2H-1G (8): TTL UniVersa Bamberg - HKK Brotnjo 79-54 (41-27) 83-57 (40-24) (a)
2I-1J (9): FC Porto - Ducato Mens Sana Basket 73-63 (37-29) 83-56 (38-29)
2J-1I (10): KK Benston - CB Estudiantes 49-72 (23-29) 61-59 (30-30)
2K-1L (11): AS Papágou - KK Šiauliai 74-67 (33-36) 80-64 (35-27)
2L-1K (12): KS Pogoń Ruda Śląska - Telekom Baskets Bonn 77-70 (34-26) 76-71 (23-33)
2M-1N (13): KK Krka - FC Barcelona 66-75 (33-38) 83-53 (44-20)
2N-1M (14): BBC Okapi Aalst - Aeroporti di Roma Virtus 64-70 (31-40) 88-83 (45-45)
2O-1P (15): KK Neptūnas - Darüşşafaka SK 89-97 (50-50) 94-83 (46-38)
2P-1O (16): Iráklio Minoan Lines OAA - BK Arsenal 69-69 (43-35) 94-87 (38-33) (b)
(a) The score in the second leg at the end of regulation was 69-44, and it was necessary to play two extra-times to decide the winner of this match (78-53 and 83-57).
(b) The score in the second leg at the end of regulation was 82-82, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match.

1997/1998 Korac Cup

GROUP O
Competition Day 1 (1-10-1997) / Competition Day 4 (5-11-1997)
CB Unicaja Málaga - UBC Stahlbau Oberwart 87-62 (45-35) 62-90 (27-41)
Telekom Baskets Bonn - JDA Dijon 67-73 (30-39) 73-62 (47-32)
Competition Day 2 (8-10-1997) / Competition Day 5 (12-11-1997)
UBC Stahlbau Oberwart - JDA Dijon 77-92 (53-48) 87-81 (41-47)
CB Unicaja Málaga - Telekom Baskets Bonn 83-78 (48-33) 80-78 (45-30)
Competition Day 3 (22-10-1997) / Competition Day 6 (19-11-1997)
Telekom Baskets Bonn - UBC Stahlbau Oberwart 83-87 (41-40) 84-105 (50-55)
JDA Dijon - CB Unicaja Málaga 69-77 (35-38) 71-60 (42-29)
* Games played a day before the reference date for each competition day.

 

 

FINAL STANDING P W L F A Pts.
1. CB Unicaja Málaga 6 5 1 486 411 11
2. JDA Dijon 6 4 2 454 435 10
3. Telekom Baskets Bonn 6 2 4 475 478 8
4. UBC Stahlbau Oberwart 6 1 5 453 544 7
Druckansicht zum Seitenanfang